Tajomstvo výroby swarovski kryštálov

Celosvetovo známa a obľúbená značka šperkov Swarovski postavila svoju tradíciu na výrobe šperkov z takzvaných Swarovski kryštálov. Čo to ale vlastne Swarovski kryštály sú? A aké sú to kryštály? V prírode sa vyskytujú dva druhy kryštálov. Prírodný a priemyselný. Spoločnosť Swarovski pri výrobe svojich šperkov využíva kryštál priemyselný.

História priemyselného kryštálu siaha až do 16. storočia, vtedy sa však nedal brúsiť, pretože bol príliš mäkký. O sto rokov neskôr, v 17. storočí vyrobili priemyselný kryštál, ktorý sa dal brúsiť a dali sa do neho robiť ryhy českí sklári.

Akú úlohu tu zohráva Swarovski? V tom čase tiež žil jeden šikovný mladý sklár menom Daniel Swarovski, ktorý vyrobil stroj na brúsenie týchto kryštálov. To však nebolo všetko.

Daniel Swarovski dokázal tento kryštál ešte vylepšiť. Jeho kryštály boli výnimočne lesklé a tiež odrážali celé dúhové spektrum.

Swarovski súprava

Ako? To, čo zaručuje maximálnu čírosť a dokonalé optické vlastnosti kryštálu Swarovski je okrem iného aj množstvo oxidu olovnatého. Swarovski sklo ho obsahuje o dve percentá viac ako bežné- 32%. Ostatné zložky sú prísne stráženým rodinným tajomstvom.

To, čo ovplyvňuje jedinečný vzhľad a lesk je špeciálna povrchová úprava skla. Jej tajomstvo tkvie v schopnosti kryštálov lámať svetlo v dúhovom spektre. A to vďaka chemickým kovovým náterom.

V roku 1956 svoju povrchovú úpravu kryštálov zdokonalili. Projekt na ktorom pracoval aj Christian Dior. Projekt v ktorom ide o takzvaný AB efekt. Tento efekt zvyšuje lesk kryštálu, spôsobuje rôzne odlesky a mení farby. Produkty s týmto efektom sa často označujú aj ako AB Crystals.

Vďaka týmto všetkým vlastnostiam sú šperky a kryštály Swarovski známe svojim vysokým leskom, ktorý je výrazný aj pri horšom svetle.

Spoločnosť Swarovski je v súčasnosti jednou z najväčších spoločností vyrábajúcich šperky a bižutériu. Do ich portfólia patria rôzne náušnice, prstene, náhrdelníky, ktoré sú doplnené o kryštály, či šperky z polodrahokamov. Do množstva svojich produktov tiež zakomponúvajú diamanty či perly.