Stravovanie minorít

Čoraz viac sa v dnešnom svete môžete stretnúť s ľuďmi, ktorí sa stravujú inak, ako väčšina populácie, majú svoje pravidlá v jedálničku a nezjedia len tak hocičo. Pritom nemusí ísť len o diéty, ktorých cieľom je redukcia hmotnosti, ale môže ísť o druh stravovania, ktorý má pozitívny vplyv na zdravie organizmu a ľudia sa tak chránia pred škodlivým vplyvom potravín a chemikálií na orgány a ich fungovanie. Snažia sa tak predchádzať chorobám, ktoré spôsobujú určité zložky potravy, bojujú zo zvýšeným podielom tuku v tele a jedlo využívajú ako prostriedok medicíny.

Minority v stravovaní sú napríklad vegetariáni, vegáni, celiatici či ľudia nekonzumujúci mliečne výrobky. Pri pripravovaní si jedál v domácnosti by nemal byť žiadny problém, aj keď niektoré špeciálne ingrediencie napríklad na prípravu jedla pre celiatika môžu byť naozaj niekoľkonásobne drahšie, ako tie obyčajné. Avšak zdravé potraviny bez lepku, živočíšnych bielkovín či bez obsahu cukru sú viac a viac dostupnejšie nielen v bio, ale aj v bežných obchodoch a dajú sa kúpiť za pomerne rozumnú cenu.

Doma jednoduché, von náročné

Náročnejšia situácia pre ľudí v stravovacej minorite nastáva vo chvíli, keď majú mať jedlo v reštauráciách, u známych či dokonca v lietadlách. Nie je zvykom, že sa berie ohľad na ľudí s inými stravovacími návykmi a tak sa neraz stane, že títo ľudia si nemajú z čoho vybrať, a tak nejedia mimo domu vôbec nič. A pritom by bolo tak jednoduché zaradiť do menu reštaurácie aspoň jedno vegánske jedlo, ktoré teda nemá obsah lepku ani živočíšnych bielkovín a problém by sa pre veľkú časť populácie vyriešil.

Ľudia, ktorí sa stravujú inak, sú neustále vystavovaní otázkam ohľadom ich jedálnička. Je v poriadku spýtať sa na štýl tohto stravovania, no presviedčať ich o opaku, nútiť im rady je bezvýznamné. Tak ako minority netlačia svoje názory iným, tak ani vy netlačte vaše názory im.

Ilustračné foto: pixabay.com