Proti nádche a prechladnutiu rýchlo, efektívne a prírodne!

Väčšinu z nás momentálne trápi nepríjemný kašeľ a nádcha. Chceme sa čo najskôr dostať do formy, a preto hľadáme šťastie v rôznych zaručených receptoch. Tí, ktorí uprednostňujú liečbu na prírodnej báze, radi privítajú nový receptár možno aj inovatívnych medicín. Nádcha nás dokáže pripútať na lôžko aj na niekoľko dní. Tak strácame čas užiť si ešte príjemnú teplú jeseň a vychutnávať si dlhé prechádzky po okolí.

Ak sa k nášmu nepriaznivému zdravotnému stavu pridruží horúčka, začneme strácať chuť do jedla, sme odkázaní na pomoc druhých a postupne nás začne bolieť celé telo. Nepríjemné a ak aj dlhodobé, tak niet inej možnosti len sa opäť poučiť z vlastných chýb. Aj nádche sa dá predísť. Len by sme sa museli naučiť počúvať vlastné telo a porozumieť rôznym zdravým odporúčaniam. Dokým nás nič netrápi, nepotrebujeme žiadne rady. Potom nás postihnú prvé príznaky a chytáme sa aj posledných stebiel trávy.

Existuje mnoho účinných bylín, zdravej zeleniny a ovocia, prípadne aj ich kombinácií na vylúčenie baktérií a vírusov z tela. Stačí si nájsť pár minút na štúdium osvedčenej domácej liečby a výsledok vás nenechá pripútaných vo vlastných posteliach.

Nepatria k najchutnejším, ale zato k najúčinnejším prírodným elixírom proti nádche

Počas typických sychravých dní by ste mali o niečo zvýšiť príjem vitamínu C pre jeho antibakteriálne účinky. Preto si čaj ochuťte citrónovou šťavou, s chuťou sa zahryznite do kyslej kapusty a nezabúdajte ani na cesnakovú terapiu. Jeho vôňa nie je síce vábivá, ale proti nádche je osvedčenou surovinou. Mali by sme ho jesť v surovom stave, pridávať do rôznych omáčok, šalátov či vývarov.

Takisto nepríjemné je aj naparovanie sa nad horúcim soľným roztokom, do ktorého často pridávame napríklad mätový alebo eukalyptový olej. Horúca para nás od tohto spôsobu prevencie často odrádza. Svojmu dýchaniu týmto výrazne pomôžeme, ak, samozrejme, netrpíme inými ochoreniami, čo si už vyžaduje individuálnu konzultáciu s lekárom. Z nosných slizníc sa takto uvoľní nadbytočný hlien, je to jednou z prírodných dezinfekčných metód nosnej sliznice a dutín.

Neodmysliteľnými prírodnými elixírmi na prevenciu a liečbu nádchy sú zálievky z harmančeka, lipového kvetu, ale aj bazalky. Rozhodne sa v každej domácnosti nájde po ruke cibuľa, ktorá je ďalšou vitamínovou bombou. Len pár minút vám zaberie pokrájanie na drobno, zaliatie horúcou vodou a následné vylúhovanie. Síce vám tento nápoj voňať nebude, rýchlo vás postaví na nohy. Preto ani cibuľou v tomto čase-nečase nešetrite. Nikomu predsa nepristane vylihovať v posteli, keď okolitá príroda je teraz samá krása!

Foto: pixabay.com