Prokrastinácia je náš nepriateľ

S pojmom prokrastinácia ste sa už určite stretli, no jeho význam vám môže byť neznámy. Prokrastinácia je psychický proces, pri ktorom odkladáme dôležité veci na neskôr. Dá sa proti tomu bojovať? Možno si poviete, že o nič nejde, no ak prokrastinujete, často sa môžete dostať do poriadnych časových sklzov a následne do obrovského stresu.

Aj upratovanie je lepšie

Prokrastinácia sa od lenivosti líši v tom, že nejde o fyzický problém. Pri prokrastinácií nás zaujíma všetko okolo, len nie tá jedna podstatná vec, ktorú máme urobiť. Určite to poznáte, keď máte odovzdať nejakú prácu či dokončiť úlohu, radšej poupratujete celý byt, navaríte obed aj večeru, možno pozriete pár zaujímavých videí, kým si uvedomíte, že ste stratili aj pol dňa aktivitami, ktoré sa dali posunúť na neskôr a neboli nevyhnutné.

Dôsledkom prokrastinácie je panika, stres, hnev a v tom najhoršom prípade aj depresia. Termíny dôležitých prác sa približujú a vás zaujíma niečo iné, potom sa po čase dostanete už k podstate veci a pracujete pod tlakom času. Myslíte si, že takáto práca urobená na rýchlo má takú kvalitu ako práca, ktorej by ste venovali dlhší čas? Ten však prokrastinujete a je nenávratne preč. Pozornosť nedokážete udržať tam, kde si to vaše povinnosti vyžadujú.

Ako neprokrastinovať?

Jednoznačne musíte mať prostredie, ktoré vás prinúti pracovať a nebudete ničím vyrušovaný. Najlepšia je knižnica, kancelária, kaviareň či študovňa. Bez priateľov, s mobilom v taške, odpojeným internetom (alebo naozaj len jeho obmedzeným využitím potrebných stránok). Musíte si stanoviť priority, ide o psychickú disfunkciu, ktorú si môžete sami regulovať. Je nutné len nabrať motiváciu a vidieť za urobenou prácou bez stresu odmenu, dobrý pocit a získaný voľný čas po jej dokončení.

Foto: pixabay.com