Poruchy zraku nemusia sprevádzať žiadne príznaky

Akékoľvek zdravotné problémy nás dokážu vyradiť z bežného života. Problémy so zrakom sú však výnimkou, keďže práve oči patria k najdôležitejším orgánom v ľudskom tele. Viete si azda život predstaviť bez zraku?

Akékoľvek oslabenie nás môže obmedzovať. Či už neviete rozoznať predmety v určitej vzdialenosti alebo nedokážete prečítať písmenká v novinách. Akékoľvek príznaky, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu zraku je nutné riešiť. Čím skôr, tým lepšie. Predísť tak môžete aj úplnej strate zraku. K jedným z takýchto porúch zraku patrí aj hypermetropia.

Ďalekozraký človek vidí rozmazane na blízke predmety

Názov hypermetropia, alebo ďalekozrakosť môže mierne zavádzať. Pacient, ktorý ňou trpí totiž vidí vzdialené predmety dobre, no blízke predmety vidí rozmazane. Pri tejto poruche sa lúče svetla prechádzajúce očnou šošovkou a rohovkou stretávajú až za sietnicou, čoho výsledkom je rozmazaný obraz na sietnici. V zdravom oku sa totiž lúče stretávajú priamo na sietnici.

Krátkozraké oko pri narodení

Pri hypermetropii hovoríme o krátkozrakom oku. Často dochádza medzi ľuďmi k omylu a zamieňajú si krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Čo je však pravdou je fakt, že každý už mal krátkozraké oko. U niekoho sa však táto vada nestratila a naďalej sa jeho oko nevyvíjalo. Mohlo však dôjsť aj k správnemu vývinu, no k poruche došlo neskôr. Najčastejšie sa však ale ďalekozrakosť vyskytuje už v detstve, kde môžeme podchytiť jej prvé príznaky.

Oko sa vyvíja, no proces nemusí dôjsť do konca

Vrátime sa ku krátkozrakému oku. Keď sa narodíme, naše oči sú krátkozraké. Oko sa vyvíja už v období gravidity a vývoj pokračuje až do narodenia. Po tom dieťa vníma iba svetlo a tmu, no k zlepšovaniu oka dochádza neustále až do 8.roku veku dieťaťa.

Niektoré deti však v tomto procese neprejdú do konca a ich oko ostane na nižšom alebo vyššom stupni ďalekozrakosti. Preto je veľmi dôležité, aby sa u ďalekozrakých detí vykonávali pravidelné prehliadky očného lekára, keďže ich videnie je vo vývoji a môže dochádzať k zmenám.

Platí, že čím skôr sa porucha diagnostikuje, tým skôr sa dá predísť aj k úplnému zhoršeniu zraku, ktoré môže znamenať tupozrakosť, často aj úplnú stratu zraku.

Pozorujte svoje deti pri každodenných činnostiach

Podobne ako aj ostatné poruchy zraku aj táto sa meria v dioptriách. Ak ide o menšie dioptrie, nepredstavujú zväčša problémy v bežnom živote. Tie nastávajú, ak sú dioptrie vyššie a bežné činnosti sa pre nás stávajú komplikovanými. U detí je možná včasná diagnostika na základe pozorovania činností, ktoré vykonávajú.

Ako rodič si môžete všimnúť, že dieťa má problémy s čítaním, písaním, strihaním, výtvarnými prácami a podobne. Je potrebné, aby všetci rodičia dbali na zrak dieťaťa, o to výraznejšie rodiny, kde sa táto očná vada už objavila. Často sa totiž ďalekozrakosť dedí. Chybu robia mnohí rodičia, keď sa na to zamerajú až po tom, čo dieťa nastúpi do školy a začne mávať problémy s domácimi úlohami. Aj u menších detí môžete odpozorovať, že niečo nie je v poriadku.

Ak má dieťa krátkozraké oko, často si približuje predmety bližšie k očiam, pri písaní alebo kreslení skláňa hlavu tesne nad podložku, môže sa objaviť aj škúlenie. Dieťa sa môže rýchlejšie unaviť pri práci na blízko, zle lokalizuje predmety. Ak mu nejaký podáte, môže sa stať, že ho neuchopí.

Častejšie šúchanie očí tiež môže byť príznakom, kedy zbystriť pozornosť. Už v tomto útlom veku môže byť oko dieťaťa vyšetrené. Preto pri akomkoľvek podozrení navštívte vášho pediatra, ktorý vám v prípade potreby odporučí návštevu oftalmológa – čiže očného lekára.

S vekom sa znižuje kvalita videnia

Niekedy sa však v mladom veku nemusia žiadne príznaky objaviť. Oko vyzerá zdravé a vy možno nepociťujete žiadne obmedzenia. Neskôr až vo veku 35-40 rokov a sa zrak môže výrazne zhoršiť, keďže pružnosť šošovky sa zníži a nedokáže sa už prispôsobiť. S pribúdajúcim vekom dochádza k oslabovaniu kvality zraku, no neznamená to, že poruchy sa objavujú až vtedy. Pravidelné návštevy lekára môžu chybu odhaliť a môže sa nastaviť liečba.

Možností liečby je niekoľko

Ďalekozrakosť má svoju liečbu, pričom najčastejšou formou je predpísanie plusových dioptrií. Podľa príslušnej hodnoty sa rozlišuje aj stupeň ďalekozrakosti. Do 3 dioptrií hovoríme o ľahkej forme, no pri ťažkej vade s dioptriami +9 človek vidí zhoršene nielen na blízke predmety, ale aj vzdialené. Častým sprievodným ochorením hypermetropie je strabizmus a tupozrakosť.

Rozmazané videnie sa dá odstrániť aj nosením kontaktných šošoviek. Tie dokážu korigovať zrak podobne ako okuliare. Je nutné, aby šošovky mali konvexný tvar, čo znamená, že v strede sú hrubšie ako na okraji. Mnoho rodičov sa ale pýta, či sú kontaktné šošovky vhodné aj pre ich deti. Odborníci hovoria o tom, že vek nie je limitujúcim faktorom pri nosení šošoviek. V ambulanciách sa objavujú 9 alebo 10-ročné deti, ktoré si dokážu aplikovať kontaktné šošovky samy. Naopak platí, že niektorí dospelí to nedokážu.

Predpísanie kontaktných šošoviek alebo dioptrií závisí od konkrétneho jedinca a od stupňa očnej poruchy.

Laserové operácie vás problému zbavia navždy

Niektorí však môžu mať s nosením okuliarov problém. Nepohodlie, ktoré je spojené s ich nosením ich núti siahnuť aj po inom riešení, ktorým je v súčasnosti laserová operácia očí. Dnes už takmer každá očná klinika ponúka takúto formu liečby. Funguje na princípe laserový lúčov, ktoré dokážu zmeniť zakrivenie rohovky.

V súčasnosti existuje očná klinika aj pre deti, kde je ich zrak pod dohľadom očného lekára. Práve ten dokáže odhaliť akékoľvek poruchy zraku nielen u detí. Tie si môžete všimnúť aj vy samy pri každodenných činnostiach. Je nutné to riešiť čím skôr, aby ste predišli ďalšiemu zhoršovaniu zraku.

Foto: pixabay.com