Osvojme si základy efektívneho vetrania v obytných priestoroch

Pre ľudský organizmus neexistuje prirodzenejšia forma zdravého osvieženia než pobyt na čerstvom vzduchu. Ak nám to momentálna situácia nedovoľuje, treba sa aspoň nárazovou formou trochu schladiť. Či sa už rozhodnete pre dopoludňajšie posedenie na terase, alebo sa opriete o zábradlie na balkóne, aj to je jednou z efektívnych metód, ako si okysličiť svoje utrápené telo.

Pritom však netreba byť zahľadený len do seba, ale myslieť aj na to, že sviežosť potrebujú aj obytné priestory, v ktorých sa najčastejšie pohybujete. Práve tam, kde trávime najviac času, by sme mali kontrolovať kvalitu čerstvého vzduchu čo najintenzívnejšie. Bez striedavého nádychu a výdychu človek existovať nebude, preto by nám nemalo byť ľahostajné ani zloženie či množstvo čerstvého vzduchu potrebného k rozvoju životne dôležitých procesov.

Ukazovateľom nesprávneho alebo nedostatočného vetrania v obytných miestnostiach je neskôr aj množenie plesní na stenách, nadmerné tepelné straty, únava, nesústredenosť či rôzne infekčné ochorenia. Podcenením aj takého zautomatizovaného procesu, akým je vetranie, trpí neskôr celý náš organizmus a aj obytný priestor, v ktorom sa chceme cítiť čo najpríjemnejšie.

Človek počas či už kratšieho alebo dlhodobejšieho pobytu v miestnosti vydychuje škodlivý oxid uhličitý a aj istý podiel vlhkých pár, ktoré sú pre kvalitu pobytu v interiéri veľmi nebezpečné. Ak sa k tomu pridružia pachy z varenia, sušenia bielizne či iných škodlivín, situácia sa môže ešte viac vyhrotiť.

Otvorme okná dokorán – je to naozaj správne?

Moderné plastové okná nám umožňujú prostredníctvom vyklopeného okna zabezpečiť v miestnosti aspoň istý podiel prívodu čerstvého vzduchu. Riešime to tak asi viacerí. Ráno otvoríme okno na “vetračku“ a približne po hodine, keď pocítime na vlastnej koži chlad, okno náhle zatvoríme.

Viacerí odborníci sa však zhodujú, že takto ide o nešetrné a aj málo účinné vetranie. Pomalým a zdĺhavým spôsobom sa ochladzujú steny v miestnosti, čím neefektívne podporujeme množenie plesní. Práve v týchto chladnejších dňoch si môžeme hneď zrána dopriať čerstvé, nárazové vetranie.

Práve to sa považuje za oveľa efektívnejšiu metódu, pretože nárazovou výmenou kyslíka nestihne dôjsť k výraznému poklesu teploty v izbe. Steny budú čisté, bez plesní, ani energetické straty vo zvýšenej miere nepocítime. Ideálne je vetrať aspoň 3 až 4krát za deň v päťminútových intervaloch. V interiéroch by ste sa mali vybaviť aj pohlcovačmi vlhkosti a rozhodne sa netreba báť ani chvíľkového prievanu. Dostatok čerstvého vzduchu nás nabije tou správnou, pozitívnou energiou!

Foto: pixabay.com