Nohy ako ľad

Ani sa nenazdáme a opäť k nám zavíta tuhá, mrazivá zima. V uliciach sa budeme pohybovať ako tučniaci, pretože desiatky vrstiev oblečenia našu motoriku výrazne obmedzia. Na nočné potulky v meste sa ani tí najodvážnejší nevyberú bez hrubého šálu, parádnej čapice a rukavíc. Aj keď dámam tento outfit uberá na sexepíle, zdravie je jednoducho prvoradé! Radšej si nohy zababuším do štrikovaných ponožiek od babičky, než by som sa mala nasledujúce dva týždne liečiť na zápal priedušiek alebo na inú nebezpečnú virózu.

Viacerí sa isto zhodneme v tom, že chlad je nanajvýš nepríjemný, no žijeme v strednej Európe a zime sa zatiaľ vyhnúť nedokážeme. Ibaže by ste si mohli dovoliť trojmesačnú dovolenku v niektorej z večne slnečných destinácií alebo počas zimy ani raz nevytiahnuť päty z domu. Ako sa vraví, nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť aj horšie. Pravda je, že sú aj takí, čo naozaj nemusia ani päty z domu vytiahnuť a pocitom studených končatín trpia nonstop.

Prenasleduje vás zima po celý rok? Za studenými končatinami sa môže ukrývať množstvo zdravotných problémov!
Ak trpíte studenými končatinami, a to nielen počas sychravej jesene a neľútostnej zimy, nemali by ste nad týmto problémom ignorantsky mávnuť rukou. Ide o najčastejšiu príčinu viacerých vážnych ochorení, ktorá sa môže zmeniť v záchvatovú poruchu prekrvenia. Rozhodne príjemným nie je ani pohľad na modravé končeky prstov a ak vás začnú na dotyk bolieť, je dosť pravdepodobné, že trpíte srdcovocievnou alebo neurologickou poruchou.

Studené končatiny vo všeobecnosti trápia viac ženy ako mužov, pretože ich cievy sú tenšie, a teda prekrvenie tela obmedzenejšie. To však neznamená, že pocit mrazivých končatín sa nemôže ozvať aj u mužskej populácii. Väčšinou súvisí s nízkym krvným tlakom, nedostatkom pohybu, poruchami nadobličiek či nedostatkom železa a horčíka v organizme.

Ľudia trpiaci pocitom večne studených končatín by si mali aspoň raz do týždňa dopriať teplý kúpeľ, masáž nôh i rúk a pochutnať si na výživových doplnkoch s obsahom ginka dvojlaločného. Netreba zabúdať ani na pravidelné prechádzky v každom čase i nečase a venovať sa aeróbnemu cvičeniu. Nosievajte voľnejšie oblečenie, ktoré váš krvný obeh nebude spomaľovať a predovšetkým sa vyvarujte alkoholu a cigaretám. Doprajme svojim nohám teplo počas celého roka!

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!