Na čo nezabudnúť na cestách?

Cestovanie nie je náročné. Poviete si, v prípade, že sa raz za rok vyberiete na letnú dovolenku, ktorú si zaplatíte v cestovnej kancelárií. Tá vám zariadi úplne všetko, ba dokonca na vás príde aj delegát, a vy tak nemusíte nič extra okrem poplatku kancelárii riešiť. Takéto cestovanie však spočíva najmä v ležaní na pláži a veľmi malého pohybu mimo hotelový rezort. Tu však vravíme o naozajstnom cestovaní na vlastnú päsť. Na čo treba myslieť?

Poistenie

Úrazové i cestovné poistenie sú dve naozaj dôležité veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Je to možno to posledné, na čo by ste si spomenuli, no nechcete si prípadné zdravotné náklady v zahraničí platiť bez spolupatričnosti poisťovne. Niektoré banky ponúkajú krátkodobé cestovné poistenie ku karte, čo môže byť vhodné pre cestovateľov na krátke vzdialenosti. Ak sa mimo Slovenska zdržujete viac ako šesť mesiacov vkuse a platíte si komerčné poistenie, vaša zdravotná povinnosť by vás mala vyradiť z evidencie a nebudete musieť platiť zdravotné poistenie.

Dokumenty a víza

Pri tomto bode si možno poviete, že kto by už vstupoval do krajiny, kde sú potrebné víza. Čudovali by ste sa, no, napríklad, keď by ste lietali rok vkuse po schengenskom priestore a zrazu by ste šli do Turecka, zrejme vás ani len nenapadne, že potrebujete na vstup do krajiny pas. Niektoré krajiny vyžadujú platnosť vášho pasu ešte pol roka po vašom návrate domov. Dajte na to pozor, nemusia vás kvôli tomu ani len pustiť do lietadla a ostanete doma. Taktiež pri prelete cez Ameriku je nutné mať ESTA, lebo vás deportujú domov.

Funkčné karty a papierové potvrdenia

Aj napriek tomu, že všetko je v dnešnej dobe elektronizované a my sa spoliehame len na techniku, môže sa niečo pokaziť. Majte pri sebe viac platobných kariet, ktoré môžete v prípade núdze použiť. Taktiež ak máte rezervované ubytovanie či vstupy na atrakcie, vytlačte si ich a majte printovú verziu. Nemusíte mať všade prístup na internet a najmä mimo EÚ s tým môžete mať celkom problém.

Foto: pixabay.com