Mastné šupinaté ložiská vo vlasoch a na tvári

Tí, ktorých mastná šupinatá pleť a vlasy obmedzujú v súkromí a aj v spoločenskom živote, by rozhodne zapísali nejeden denníkový formát. Presná príčina ani tohto kožného ochorenia nie je jednoznačná. Zväčša ho ovplyvňuje zlá životospráva, stres či podnebné zmeny. Môže sa prejaviť aj v dôsledku zvýšenej produkcie kožného mazu.

Toto kožné ochorenie je často rozsiahle a natoľko viditeľné, že dotyční sa vyhýbajú upätým pohľadom a stretnutiam. Ide o sprievodný príznak seborey, respektíve seboroickej dermatitídy. Ak seborea postihne väčšiu oblasť tela a vlasovej pokožky, pacienti neraz prepadnú frustrácii a depresívnym náladám.

Seborea sa vyznačuje svrbivým, pálivým pocitom na tele a vo vlasoch. Má zápalový, neinfekčný pôvod. Jej vizuálne prejavy sú niekedy mylne spájané so slabými hygienickými návykmi. A to je možno aj jedným z dôvodov, prečo pacienti s týmto typom kožného ochorenia sú skeptickí a odmietajú odbornú pomoc.

Seboreu odhalia jej výrazne ohraničené ložiská bielych až žltých lupín. Ďalším príznakom sú drobné červené vyrážky a celkové pálenie postihnutého miesta. Práve tieto šupinaté a svrbivé miesta majú za následok spájať seboreu s problematickou suchou pokožkou.

Tento stav dokáže negatívne umocniť aj skutočnosť, že liečba seborey nemusí byť úspešná. Väčšinou sa striedajú obdobia bez kožných defektov a následne náhlych zmien na tele. Každý kožný deficit znášame len s veľkou hanbou a sebazaprením. O to náročnejšie, ak sme dennodenne v pracovnom prostredí. Možno aj preto ľudia trpiaci seboreou pôsobia veľmi placho a nekolegiálne.

Spúšťače tohto ochorenia sú ťažko odhaliteľné…

Šupiny nie sú v tomto prípade prejavom citlivej, suchej pleti. A tak nie je na mieste rozsiahle ložiská ošetrovať premasťujúcimi krémami či olejmi. Tým seboreu len podporíme v jej ďalšej úspešnej štafete. Oblasti s vyššou tvorbou mazu sú predovšetkým na tvári v okolí nosa, za ušami a na obočí.

Vyskytnúť sa môže aj v oblasti brady a na čele. Existuje toľko zón, kde dokáže seborea “uspieť“ a s podobným zoznamom pokračujeme ďalej. Výnimkou teda nie je ani oblasť vlasovej pokožky, podpazušia či hrudníka.

Rôzne spúšťače sú len istými predpokladmi. Pre úspešné odhalenie a liečbu seborey je nevyhnutné pozorovanie na strane samotných pacientov. Toto kožné ochorenie môže mať pôvod v genetike alebo v nesprávnych stravovacích návykoch. Mali by sme sa vyhýbať rafinovanému cukru, mastným a pikantným jedlám. Alkohol a cigarety taktiež treba vyškrtnúť zo svojho obľúbeného denného režimu. Stravu doplňte o vitamíny skupiny B, H a zinok.

Doprajte si dostatok spánku. Sledujte stav pokožky počas rôznych podnebných zmien či v intenzívnych stresových situáciách. Faktom zostáva aj to, že liečba seborey je zdĺhavá a možno sa vám ju ani nepodarí natrvalo odstrániť.

Foto: pixabay.com