Luxembursko – malá krajina veľkých síl!

Oficiálny názov krajiny – Luxemburské veľkovojvodstvo – asociuje mocnosť zaberajúcu aspoň tri štvrtiny Európy, ktorá vzbudzuje rešpekt už len pohľadom na mape. Pravdou však je, že túto mocnosť obýva približne pol milióna obyvateľov a rozloha krajiny nedosahuje ani 3000 km². Luxemburské veľkovojvodstvo neprehliadnite, nachádza sa v západnej Európe, kde ho zo severnej časti obklopuje pohorie Ardeny a južnú hranicu tvorí rieka Mosely so svojimi prítokmi. Aj napriek svojej “územnej veľkosti“ je táto krajina rozdelená na tri samosprávne kraje a voliť môžete v štyroch volebných obvodoch. Tieto fakty by nám až tak úsmevne nevyznievali, ak by vzdialenosť zo západnej na východnú stranu krajiny nedosahovala “až“ 60 km.

Toto silné veľkovojvodstvo rozhodne vie, čo znamená, keď sa povie zmena je život. Pôvodné keltské obyvateľstvo padlo a ovládli ho v prvom storočí Rimania, neskôr skákali tak, ako franský kráľ zapískal, ďalej si ho pohadzovali Luxemburgovci a Habsburgovci, na istý čas bolo pričlenené k Francúzsku, no svoju nezávislosť si vydobylo v druhej polovici 19. storočia. Svoju silu Luxembursko ukázalo najprv po vytvorení colného a hospodárskeho združenia Benelux, no rozhodne sa nechcelo uspokojiť so spojenectvom len s dvoma európskymi štátmi. Luxemburské veľkovojvodstvo stálo pri zrode Severoatlantickej aliancie, Európskeho hospodárskeho spoločenstva a Organizácie spojených národov, je členom ďalších a ďalších spoločenstiev s medzinárodným pôsobením.

Ekonomický rast tohto malého veľkovojvodstva patrí medzi svetové špičky, na trhu financií a v rozvoji bankovníctva sa mu len máloktorá veľmoc vyrovná. Preto sa Luxembursko stalo aj sídlom Európskej investičnej banky a ak by ste neuspeli v peňažníctve, Luxembursko má dobre rozvinutý aj chemický či potravinársky priemysel. V krajine je dostatok ornej pôdy, čo teší drobných aj väčších poľnohospodárov a taktiež nezaostáva ani chov ošípaných, hydiny a hovädzieho dobytka. A pre milovníkov vína sa na juhu krajiny určite nájde nejedno dobré vinohradníctvo.

V hlavnom meste Luxemburg sa nemusíte obávať, že domorodí obyvatelia si chránia len svoj materinský jazyk. Nielen v tomto meste, ale v celej krajine sa dohovoríte aj francúzsky, nemecky či anglicky. V Luxemburgu sa môžete pokochať unikátnou krásou v Národnom múzeu dejín a umenia, zaujímavosťou je aj Múzeum električiek, no dominantu tohto mesta aj tak tvorí gotická katedrála Notre Dame. Pri pohľade na veľkovojvodský palác Grand Ducal budete tak blízko a predsa luxusu vzdialený. Tým, čo nemajú strach z výšok, urobí radosť aj prechádzka mostom vojvodkyne Šarloty, iní sa môžu na obchodnej ulici Rue de grosse zahrať na nekompromisných finančných levov. Luxembursko má čo ponúknuť, tak neprehliadnite túto dovolenkovú výzvu!

Foto: pixmac.sk, wenhao wu – flickr