Konkurencia v práci

Práva vo väčšej skupine ľudí má svoje výhody a nevýhody. Obrovskou výhodou tímu je to, že sa môžete na svojich spolupracovníkov obrátiť a tí sú vám schopní pomôcť, odpovedať na otázku, ba dokonca vás viesť. Nevýhodou však je fakt, že môžete vidieť nerovnováhu a nepomer vykonanej práce, čo môže byť demotivujúce. Súčasťou práce v tíme je aj prirodzená konkurencia, ktorá vychádza z členov tímu. Ako vy reagujete na kolegov, ktorí sa snažia dostať na vašu pozíciu alebo robia niečo podobné? Podávate pomocnú ruku alebo necháte sa kolegu potrápiť samého?

Nový človek – nová konkurencia

Tu prichádzame k veľkej dileme. Prvou možnosťou je človeku pomôcť a riskovať tak vlastnú pozíciu, pretože sa môže na ňu dostať. Frustrujúce môže byť však to, že vašu konkurenciu zaúčate vy sami. Je naozaj veľmi zlý pocit, keď odovzdáte svoje vedomosti a vás potom manažér prehodí na inú pozíciu, pretože by ste sa mali naučiť aj niečo iné a „vyrásť“. Je naozaj náročné zachovať profesionálny prístup a nedať najavo vedeniu a už vôbec nie kolegom, že vám takýto posun či pracovná zmena vôbec nevyhovuje.

V práci vie byť poriadne dusno a nie je sa čomu čudovať, ak sa budete správať ku konkurencii naozaj neprofesionálne a s odstupom. Tu však znižujete vašu profesionalitu, nenechajte sa nahnevať  a situáciu začnite okamžite riešiť. Ak sa vám nepáči, mali by ste ihneď kontaktovať vášho nadriadeného a porozprávať sa o vašej budúcnosti v práci, ak sa cítite ohrození. Nie vždy to tak aj musí byť, niekedy len dojem oklame.

Predajte sa!

Nevešajte hneď pri prvej takejto situácii svoju kariéru na klinec a snažte sa dokázať, že ste hodnotnou osobou v práci a máte nejaké kvality navyše v porovnaní s konkurenciou. Dôvod, prečo ste tam, kde práve ste, už máte a zrejme ste tvrdo za svoju pozíciu bojovali. Nedovoľte, aby vám ju niekto zobral, dokážte, že vy si svoju prácu dokážete robiť bezchybne aj naďalej.

Foto: pixabay.com