Inkontinencia moču počas tehotenstva a po pôrode

Veľa žien trpí únikom moču počas tehotenstva a po pôrode. Jednoducho to tak je a ak nastane takáto nepríjemná a veľakrát pochopiteľne obťažujúca situácia, treba ju okamžite riešiť. Keďže súčasná medicína má tento problém široko zmapovaný, dokáže takto postihnutým ženám pomôcť. Len si netreba nechávať toto trápenie pre seba a rovno zájsť za svojím ošetrujúcim lekárom.

V odborných medicínskych kruhoch sa inkontinencia definuje ako samovoľný únik moču. Je spravidla rozdelená do troch typov. Prvý nazývame stresovou inkontinenciou, kedy dochádza k úniku moču v dôsledku nejakej fyzickej záťaže, teda zdvíhania ťažkých bremien, zakašľania, poskakovania a podobne.

Do druhého typu patrí únik moču v dôsledku nutkania na močenie. Pravá príčina druhého typu nie je medicíne doposiaľ známa, no najpravdepodobnejšie prichádzajú do úvahy rôzne infekcie, ktoré tento stav podporujú a zhoršujú.

Nakoniec hovoríme o tzv. zmiešanom type. Vtedy ide o akési prepojenie prvého a druhého typu.

Čo vieme o ďalších súvislostiach vzniku inkontinencie

Keby sme sa na danú problematiku pozreli trošku v širšom kontexte, tak na zadelení do jednotlivých typov úniku moču sa výraznou mierou podieľa aj genetická druhová dispozícia, traumatické poškodenie miechy následkom ťažkého úrazu alebo prerastanie nádorových útvarov do iných častí tela.

Okrem toho má svoj veľký vplyv na inkontinenciu rovnako aj obezita, ochorenie dýchacích ciest, fajčenie, vyčerpávajúca práca, a pod. Alebo operačné zásahy v oblastí urologických ciest, spomínané rôzne infekcie, psychický stres a cukrovka.

Nie je inkontinencia ako inkontinencia

Treba povedať, že okrem typologického rozlíšenia musíme uvažovať aj nad stupňom závažnosti. To znamená, že či ide o únik moču po malých množstvách, po kvapkách, niekoľkokrát za deň. Dokonca sa môže jednať o permanentný celodenný únik moču, spojený aj s únikom stolice.

Ak by sme sa ale mali držať našej témy, tak najčastejšie trpia únikom moču ženy a zvyčajne sa s ním stretnú prvýkrát počas tehotenstva, a po pôrode. Vtedy sa inkontinencia zvyšuje rádovo o niekoľko desiatok percent.

Najmä však treba mať na pamäti, že inkontinencia po pôrode je prirodzená. Rovnako narastajúci počet pôrodov zvyšuje pravdepodobnosť úniku moču, pretože každý ďalší pôrod oslabuje panvové dno.

Pred určením diagnózy najskôr vylúčte niektoré nápoje

Pred určením samotnej diagnózy inkontinencie má najskôr zmysel vyskúšať obmedzenie – alebo rovno vylúčenie – pitia takzvaných močopudných nápojov. Teda kávy, alkoholu a niektorých druhov čajov.

To vôbec neznamená, že by mala takto postihnutá žena obmedziť pitie tekutín ako takých. Len vylúčiť tie diuretické. Úplne zamedzenie príjmu tekutín by bol nezmysel. Ak v sebe predsa nemáte dostatok tekutín, zvyšuje sa riziko vzniku infekcií.

Spôsoby liečby ženskej inkontinencie

Ak už sa diagnostikuje inkontinencia, musí sa stanoviť presná príčina vzniku a nasadiť účinná liečba. Je potrebné, aby žena navštívila všeobecného lekára, urológa a gynekológa. Poradiť dokáže aj neurológ, geriater a onkológ.

Všetko záleží od množstva faktorov pri prvotnom vyšetrení. S pacientkou je vedený rozhovor, vyplní sa dotazník, v ktorom sa popíše v čo najširšom slova zmysle daný stav a následne sa určí ďalší postup.

V tých miernejších prípadoch sa nasadia iba medikamenty, vďaka ktorým dochádza k zníženiu pocitu nutkania na záchod. Zároveň je treba nacvičovať interval močenia každé dva a pol až tri hodiny. V tých závažnejších prípadoch je nutné riešiť problém operačným zákrokom.

Vyskúšajte cviky panvového dna

V prípade ak ide o tú miernejšiu formu úniku moču, liečenú tabletkami, môžu si upraviť svoj stav aj samotné ženy prostredníctvom vhodných cvikov určených na posilnenie panvového dna. To je ochabnuté v dôsledku tehotenstva a pôrodu, preto ho treba aktívne posilňovať.

Cviky panvového dna sa vykonávajú dva až tri mesiace v intervaloch dva až trikrát týždenne. Týmto cvičením sa pomôže zhruba jednej tretiny pacientiek. Druhej tretine sa výrazne upraví zdravotný stav a poslednú tretinu treba podrobiť operačnému zákroku. Jeho úspešnosť je vyše deväťdesiat percent.

Prevencia je mimoriadne dôležitá

Nakoniec by sme si mohli niečo povedať o prevencii a v čom spočíva. Jej základ je predovšetkým v redukovaní váhy, dôslednom vyhýbaniu sa infekcií, vyvarovaniu sa dvíhania ťažkých predmetov, správnej liečbe zápalu priedušiek, obmedzenom pití močopudných nápojov, dôslednom nácviku režimu močenia, vhodného výberu cvikov na posilnenie panvového dna a samozrejme – ak máte podozrenie na únik moču – aj vo včasnom vyhľadaní lekára.

Navštívte špecializované predajne

Človek ale nemôže iba sedieť doma a čakať, pokiaľ tá-ktorá liečba zaberie. Musí chodiť do práce, za nákupmi, po úradoch, atď. Vtedy prídu na rad hygienické pomôcky ako sú vložky, plienky a nohavičky. Môžete si ich zakúpiť v špecializovaných zdravotníckych predajniach.

Kvalita takýchto pomôcok je oveľa lepšia než u bežných vložiek. Zdravotná poisťovňa prepláca pomôcky iba v prípade vyšších stupňov inkontinencie. Viac o možnosti preplatenia nákladov poisťovňou sa dočítate v tomto článku. pre Napriek tomu zájdite do predajní a pýtajte sa.

Foto: pixabay.com