Infarkt – viete ako reagovať?

V živote sa nám môže stať úplne čokoľvek a najmä čo sa týka kritických situácií, nikdy na ne nemôžeme byť úplne stopercentne pripravení. Avšak, čím viac vedomostí a informácií máte, tým jednoduchšie pre vás môže byť reagovať v prípade núdze. Zdravie môže zlyhať každému z nás. Vedeli by ste zareagovať, keby niekto vo vašom okolí dostal infarkt? Viete, čo v takej situácii robiť a ako prípadne tomuto človeku zachrániť život? Poznať aspoň základné kroky môžu pomôcť niekomu prežiť.

Príznaky infarktu

Infarkt je náhle srdcové ochorenie, ktoré sa môže začať prejavovať postupne a vtedy je úplne najpotrebnejšie spozorovať príznaky okamžite. Inokedy môže infarkt zasiahnuť v plnej sile a vtedy už ide o sekundy. Človek, ktorý trpí infarktom, sa bude sťažovať na bolesť v hrudníku, sťaženú schopnosť dýchania a prípadné zmeny vo vedomí. Ak spozorujete tieto príznaky, je nutné bezodkladne zavolať záchrannú zdravotnú službu, nečakať, či bolesť prejde. Čas tu hrá naozaj dôležitú rolu.

Dôležité je dať človeka s infarktom do pohodlnej polohy, uvoľniť všetky tesné veci a snažiť sa ho udržať pri vedomí. Srdcová príhoda sa dá prekonať, avšak reakcia svedka či prítomných môže zavážiť najviac.

Aspirín

Pri infarkte vy, ako laik, nemôžete urobiť nič viac, ako privolať záchranku a čakať s postihnutou osobou. Je tu však aspirín, ktorý by človeku trpiacemu infarktom mohol pomôcť. Aspirín ale nie je liek, ktorý by mal každý v domácej lekárničke, pretože ide o liek na riedenie krvi. V prípade, že máte aspirín, musíte zistiť, či osoba, ktorej sa ho chystáte dať, naň nemá alergiu,  či neužíva iné lieky na riedenie krvi, či nemá žalúdočné vredy a či náhodou nepila alkohol. Ak sú všetky odpovede „nie“, potom liek podať môžete. Po príchode lekárov musíte túto informáciu spomenúť ošetrujúcemu personálu.

Foto: pixabay.com