Fonendoskopy majú dlhú históriu: Prvý bol z papiera

V medicínskej oblasti hrajú fonendoskopy hlavnú úlohu už 200 rokov a dodnes významne pomáhajú pri diagnostike pacientov. Práve zvuky tela pacientovej obehovej, dýchacej i tráviacej sústavy poskytnú lekárovi prvé indície, s akou chorobou pacient bojuje a ako sa mu dá pomôcť.

Prvý stetoskop alebo fonendoskop pochádza z roku 1816 a bol vyrobený z papiera. Vymyslel ho francúzsky lekár René Laennec. Na prenos zvuku z hrudníka pacienta do svojho ucha použil dlhý zvinutý papier. Ako na tento revolučný vynález prišiel, s istotou nevieme, pretože jednotlivé historky sa od seba dosť odlišujú. Jedno je však isté: akustické vlastnosti trubice, ktorú Laennec vytvoril, výrazne zlepšili jeho schopnosť počuť zvuky sprevádzajúce činnosť srdca i pľúc.

Littmann – otec moderného fonendoskopu

O 25 rokov neskôr vytvoril George P. Camman z New Yorku prvé fonendoskopy so zvukovodom do každého ucha. Takýto dizajn sa len s pár zmenami používal ďalších viac ako sto rokov.

Začiatkom 60. rokov minulého storočia sa do vývoja fonendoskopov zapojil aj ďalší muž. A to David Littmann, harvardský profesor, celosvetovo uznávaný kardiológ a autorita v elektrokardiografii. Podarilo sa mu patentovať nový revolučný fonendoskop s výrazne zlepšeným akustickým výkonom. Premenil tak jednoduché zariadenia na výkonný diagnostický prístroj. Kvôli ďalšiemu rozvoju sa v roku 1967 spojil s technologickou spoločnosťou 3M, ktorá sa odvtedy stála najznámejším výrobcom fonendoskopov značky Littmann. Vďaka neustálym inováciám sa už viac ako 50 rokov radí medzi svetovú medicínsku špičku.

Lekár bez fonendoskopu? Nehrozí!

Fonendoskopy sú základným diagnostickým prostriedkom pre vyšetrenie v mnohých medicínskych odboroch – v praktickom lekárstve, kardiológii, pneumológii a dokonca aj pri sledovaní pohybu čriev alebo kĺbov. Malé deti sa často boja vyšetrenia u lekára, a preto pediatri často fonendoskopy využívajú aj na rozveselenie malého pacienta.