Emigrovanie mladých Slovákov

Život v cudzej krajine nie je vôbec jednoduchý a aj napriek tomu si ho mnoho mladých a šikovných Slovákov zvolí namiesto života doma. Aký je dôvod toho, že títo ľudia odídu ďaleko od svojej rodiny, komfortu, známeho miesta a vyberú sa do neznáma, kde si musia vybudovať všetko od piky, zväčša nikoho nepoznajú? Ako je možné, že sú ľudia takto šťastní? Emigrácia je veľký problém na Slovensku a je smutné, že mladí ľudia, ktorí by mohli krajinu pozdvihnúť, z nej utekajú do zahraničia. Za lepším životom.

Výhody zahraničia

Už po strednej škole veľa absolventov pokračuje na vysokej škole v zahraničí, aj keď to je len v susednom Česku, nemalé percento ľudí ide rovno za hranice pracovať. Dôvodom nie je nič iné, ako lepšie podmienky na vzdelávanie, prax či vyššie mzdy. Je úplne zrozumiteľné, že ak má človek výhodnejšiu ponuku v zahraničí, pôjde za ňou. Často je výhodnejšie lietať či prichádzať domov len na návštevy a žiť život mimo domova na vyššej kvalitatívnej úrovni ako ostať doma a doslova sa prebíjať od výplaty k výplate a nedovoliť si nič navyše.

Mladí ľudia sú akční, túžia spoznávať svet a plat na Slovensku im to, bohužiaľ, nedovolí. Stačí len ísť do susedných západných krajín a absolventi majú oveľa väčšiu šancu na uplatnenie sa vo svojom obore. Pre niektorých je dokonca výhodnejšie ísť robiť do zahraničia manuálnu prácu, ktorá je vysoko finančne ocenená, a teda vedia, za čo tvrdo pracujú.

Peniaze ako nástroj ku kvalitnému životu

Tu však nejde len o to mať na bankovom účte tisíce eur. Mladí ambiciózni ľudia túžia po dobrej kariére, chcú zabezpečiť svojim deťom to, čo im v detstve chýbalo, chcú zažívať netradičné veci, chcú sa posúvať ďalej, chcú mať kvalitný život a na to sú peniaze potrebné. Nechcú sa zaviazať hypotékami do dôchodku, nechcú prepočítavať každé jedno euro a šetriť pri každej príležitosti. Bohužiaľ, na Slovensku sme ešte k takému kvalitnému životu nedospeli, a preto mladí ľudia hľadajú svoje šťastie inde.

Foto: pixabay.com