Drevený obklad je klasika. Podľahli ste mu už aj vy?

Drevo do interiéru prináša kúsok prírody i pocit tepla a pokoja. Nezáleží na tom, či ide o drevodom alebo murovanú stavbu, dobre prevedeným obkladom sa dá vzhľad interiéru výrazne zmeniť. Vďaka priaznivým účinkom na človeka sa v interiéroch aj exteriéroch využíva už celú večnosť. Podľahli ste čaru dreveného obkladu aj vy?

Čo dokáže drevený obklad?

Drevený obklad nie je len módnou záležitosťou. Obložením stropov, stien a iných konštrukcií sa mení nielen vzhľad interiéru, ale aj jeho architektonické pôsobenie. Použité materiály dokážu napríklad vplývať na psychické rozpoloženie tých, ktorí sa v danom priestore nachádzajú. Obkladanie stien je považované za naozaj účelné riešenie. Zvyšuje mechanickú odolnosť povrchu stien, ako aj odolnosť voči vlhkosti. Keďže zvyšuje aj tepelnú i zvukovú izoláciu, veľmi často sa využíva napríklad v divadlách, hudobných sieňach či kinosálach.

Drevený obklad zmení rozmery miestnosti

Podľa toho, ako je obloženie členené, môže sa meniť aj dojem z rozmerov miestnosti. Ak je obklad uložený v zvislom smer, priestor vyzerá vyšší a užší. V prípade vodorovného členenia sa miestnosť zdá ako nižšia a dlhšia. Ak sú steny obložené drevom až po samotnú povalu, priestor pôsobí menšie. Z toho dôvodu sa malé miestnosti obkladajú len do istej výšky.

Z akého materiálu?

U nás je drevo pomerne ľahko dostupným materiálom, ktorý má vyhovujúce technologické a fyzikálne vlastnosti. Na všetky zmeny vnútornej klímy drevo reaguje menením rozmerov a drobnými deformáciami. Preto je potrebné ešte pred samotným pokladaním obkladu zvážiť, aké obkladové drevo potrebujete. Na obklady stien sa najčastejšie používa masívny smrek, borovica, jedľa, lipa, breza či dub. Často sa používajú aj materiály, ktoré sa na drevo len ponášajú vzhľadom.

Foto: Bigstockphoto