Bývanie pre mladé rodiny

Vlastné bývanie je snom každého, kto sa chce osamostatniť od rodičov a začať svoj vlastný život s partnerom, prípadne založiť si rodinu. Určite ste však zachytili, že získanie príspevku pre mladých na bývanie zmenilo pravidlá a taktiež banky vyžadujú mať na začiatku aspoň dvadsať percent kúpnej ceny nehnuteľnosti. Tým sa kúpa vlastného bývania viditeľne sťažuje.

 

Aká je najlepšia možnosť pre mladé rodiny? Aký veľký byt je vhodný?

Štúdio

Ak ste mladomanželský pár, ktorý si hľadá vlastné bývanie a zatiaľ ste sami, bez potomka a ani ho v najbližšom čase neplánujete a váš rozpočet je obmedzený, potom môže byť dobrou investíciou na váš rozbeh jednoizbový byt či štúdio, ktoré je pre dvoch priestorovo ideálne. Neskôr sú tieto byty veľmi jednoducho prenajímateľné. Budete tak investovať do nehnuteľnosti, ktorá vám môže potenciálne do budúcnosti vynášať určitý zisk.

Dve izby minimálne

V prípade, že sa plánujete v najbližšej dobe rozrásť o ďalšieho člena, majte na mysli to, že dieťa potrebuje pomerne veľkú výbavu a tiež priestor na hračky a pohyb. V takejto situácii zvoľte minimálne dvojizbový byt. Novorodenec nepotrebuje mať hneď svoju vlastnú izbu, minimálne prvý rok bude spávať určite s vami alebo v postieľke vedľa vás a ďalšie dva roky môžete mať pokojne postieľku v obývačke. Ak nemáte budget navyše, nechoďte zbytočne do veľkých bytov, ktoré prvé roky s dieťaťom ani nevyužijete.

Pri kúpe bytu myslite aj na to, aby ste o hypotéku stihli požiadať ešte vtedy, keď nie je ani jeden z vás na materskej dovolenke, prípadne žena nie je viditeľne tehotná. Zvýšite si tak šancu na získanie požadovanej čiastky hypotéky na budúce bývanie, nakoľko sa do výšky mesačného príjmu budú započítavať obe vaše mzdy. S bývaním sa však neunáhlite a nekupujte byt len preto, že za každú cenu nejaký chcete.

Foto: pixabay.com