Aká bude revolúcia v dentálnej starostlivosti?

Pri kazoch dnes zubári na kazovom mieste vyvŕtajú rozpadnutý materiál a vyplnia dieru s niečím ako cementovou substanciou nazývanou amalgám. Ale amalgám môže zlyhať alebo dokonca vypadnúť. To môže priniesť viac problémov a výlet späť k zubárovi.

Toto by sa mohlo zmeniť. Výskumy dokazujú, že lieky dokážu vyzdvihnúť kmeňové bunky v zubnej buničine – mäkkom materiáli hlboko v zuboch, ktorý je naplnený nervami a krvnými cievami –  do rastu kostného tkaniva na vyplnenie dutiny.

Výskumníci sú mimoriadne nadšení z Tideglusibu, lacného experimentálneho lieku so zavedeným bezpečnostným záznamom. Myslia si, že by to mohlo byť už v najbližšej dobe vyskúšané prostredníctvom klinických skúšok na vyplnenie zubného kazu (Tideglusib je v súčasnosti testovaný na použitie proti Alzheimerovej chorobe).

„Dentín, ktorý sa vytvára stimuláciou kmeňových buniek s Tideglusibom, sa úplne integruje do zuba, takže nie je žiadne nebezpečenstvo, že výplň odpadne, čo je veľký problém so súčasnými metódami, ktoré sa za posledných 100 rokov nezmenili,“ hovorí Dr. Paul Sharpe, profesor kmeňovej biológie na Kings College v Londýne a vedúci výskumu. „Je dôležité, aby biológia ovplyvnila stomatológiu a vytiahla ju z 19. storočia.“

Na prvom mieste je vždy ale správne starostlivosť o zuby, dentálna hygiena a preventívne prehliadky u zubára. V prípade už mŕtvych alebo žiadnych zubov sú riešením zubné implantáty.

Foto: pixabay.com